Masz pytanie?

Bez czarny

Bez czarny (Sambucus nigra) inaczej bez aptekarski, bez lekarski, bzownia, holunder, hyćka lub bez biały.

Jedna z tych roślin, co do której istnieją stare i wywodzące się z tradycji ślady jej stosowania w lecznictwie i kosmetyce na ziemiach polskich. W całej tradycji słowiańskiej bez czarny wypełniał znaczącą rolę. Jego stosowanie, a nawet przebywanie w jego pobliżu lub posiadanie w obrębie zabudowań miało chronić przed czarami. Wierzono, że wszystkie zabiegi odbywane pod nim mają silniejszą moc uzdrawiania.

Bez czarny w postaci krzewów lub niewielkich drzewek rośnie w całej Europie, Azji i Afryce Północnej – na tych obszarach rośnie w naturalnych stanowiskach i w takich też warunkach pozyskuje się w celach leczniczych i kosmetycznych kwiaty oraz owoce do suszenia. Kwiaty działają moczopędnie, napotnie i przeciwgorączkowo, a nawet przeciwzapalnie (miejscowo). Owoce bzu mają działanie przeczyszczające, napotne, przeciwgorączkowe i odtruwające, a także przeciwbólowe w nerwobólach. Zapewne takie efekty działania decydowały w dawnych czasach o przekonaniu przeciwdziałania czarom, bo właśnie w takich objawach chorobowych upatrywano skutków czarów i uroków.

Zastosowania w kosmetyce:

Wyroby z udziałem ekstraktów z czarnego bzu zaleca się do pielęgnacji cery ziemistej i starzejącej się. Działa na skórę wybielająco i zmiękczająco, wygładzająco na zmarszczki. Ekstraktów bzu używa się do wytwarzania kremów, maseczek i toników do twarzy.

Facebook