Masz pytanie?

Kasztanowiec zwyczajny

Kasztanowiec zwyczajny (Aesculus hippocastanum), także kasztanowiec pospolity, kasztan gorzki, kasztan dziki lub kasztanowiec biały.

Wysokie drzewo z rodziny kasztanowcowatych, które kwitnie w kwietniu i maju o bardzo charakterystycznych owocach w postaci kolczastej kuli zawierającej równie charakterystyczne ciemnobrązowe, duże nasiona zwane potocznie kasztanami. Z rośliny, ze stanowisk naturalnych  w różnych okresach pozyskuje się korę, kwiatostany, liście oraz dojrzałe i niedojrzałe owoce. Roślina działa przeciwzapalnie, rozkurczająco, przeciwbakteryjnie, zapierająco, przeciwkrwotocznie, ściągająco, wykrztuśnie i przeciwgorączkowo. Preparaty z kory uszczelniają naczynia krwionośne, działają przeciwzapalnie i przeciwbakteryjnie.

Kasztanowiec zwyczajny pochodzi z rejonu Półwyspu Bałkańskiego, od XVI w. rozprzestrzeniony został na obszarze całej Europy, do Polski dotarł w XVII w. jako parkowe drzewo ozdobne. Wg tradycji jest to roślina wzmacniająca siły witalne.

Zastosowania w kosmetyce:

Wyciągi z kasztanowca są dodatkiem do kosmetyków zabezpieczających przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych, do kremów i maseczek dla skóry naczynkowej i wrażliwej, mogą też działać oczyszczająco i matująco.

Facebook