Masz pytanie?

Kosztowne olejki

Naturalne olejki eteryczne to cenne substancje kosmetyczne i to na kilku płaszczyznach. Przede wszystkim ze względu na ich trudne do zastąpienia zastosowanie w kosmetykach, ale jest i inny aspekt ich wartości - wartość materialna, a jest znaczna. Wynika to głównie z procesu ich uzyskiwania z roślin, a te olejków nie mają zwykle przesadnie dużo.

W niezbyt skomplikowanym procesie uzyskiwania naturalnych olejków eterycznych główną rolę odgrywa materiał roślinny. O ile szpilki sosnowe, czy świerkowe dostępne są w zasadzie w każdej ilości (zwłaszcza w naszym klimacie) i dość wydajne to uzyskanie olejku eterycznego z np. płatków róży nastręcza już pewnych problemów, przede wszystkim ze względu na konieczną ilość płatków, jaką trzeba zgromadzić, aby móc w ogóle pozyskiwać olejek. A to schemat uproszczony - są rośliny znacznie trudniej dostępne, rzadkie lub mniej wydajne. Wystarczy wspomnieć choćby drzewo różane, które uzyskuje odpowiednią wydajność po 25 latach wzrostu! Ostatecznie w procesie pozyskiwania olejków uzyskujemy sporą (choć nie nadmiernie dużą) ilość tzw. hydrolatów i niezwykle skromną ilość naturalnego olejku eterycznego.

Na szczęście dla kosmetyki (i klientów) do wyrobu kosmetyków używa się niewielkich ilości olejków, ale i tak często ich cena znacząco podnosi ostateczne ceny kosmetyków, które je zawierają.

Aby nie przedłużać tego wywodu powiem, że dla indywidualnego klienta naturalne olejki eteryczne przygotowuje się w dawkach liczonych w mililitrach, a ceny wahają się od kilkunastu do nawet kilkuset złotych za 1 ml.!

Przyda się w tym miejscu praktyczna rada.

Wiele osób całkowicie błędnie sądzi, że sprzedawane powszechnie w sklepach tzw. olejki zapachowe to naturalne olejki eteryczne... Cóż, jedno jest pewne - kosmetyk z ich użyciem z całą pewnością nie będzie tym, który chcielibyśmy mieć. Mają zazwyczaj mylącą nazwę "olejków zapachowych" i można je stosować w kominku zapachowym lub lampce oliwnej, ale odradzam zastosowania w kosmetykach - bazą (masą, nośnikiem) takich olejków jest zazwyczaj jeden z tanich, dostępnych olejów. Produkty takie łatwo odróżnić od naturalnych olejków eterycznych - są tłuste, a olejki eteryczne, wbrew potocznej nazwie "olejek" tłuste nie są.

Na koniec ostatnia uwaga, którą powtarzam zawsze do znudzenia - naturalnych olejków eterycznych nie należy nigdy w stanie surowym stosować bezpośrednio na skórę, wyjątki od tej zasady są tak nieliczne, że świadomie o nich tu nie wspominam.

Facebook