Masz pytanie?

Orzech włoski

Orzech włoski (Juglans regia), także orzech królewski.

Długowieczne, rozłożyste wysokie drzewo, kwitnące w maju jeszcze przed pojawieniem się liści. Owocem jest okrągły pestkowiec z twardą skorupą otoczoną skórzastą, miękką okrywą. Materiał roślinny (liście, kora, nawocnia, dojrzałe i niedojrzałe owoce) pozyskuje się głównie z upraw.

Drzewo znane i cenione już w starożytności, na obszarze śródziemnomorskim zwane drzewem królewskim. Wiadomo także o tradycji upraw orzecha włoskiego w Azji, głównie w Chinach, Japonii i Indiach. W stanie naturalnym rośnie w Europie i Azji, a od XIX w. uprawiane jest też w Ameryce Północnej. Drzewo bardzo popularne w Polsce, uprawiane głównie w zachodniej części kraju, od Pomorza po Dolny Śląsk, często także sadzone w ogrodach.

Preparaty z orzecha włoskiego działają przeciwbakteryjnie, ściągająco, przeciwgrzybicznie, przeciwkrwotocznie, przeciwpasożytniczo, przeciwwirusowo i rozkurczowo, poprawiają też trawienie i obniżają poziom cukru we krwi. 

Zastosowania w kosmetyce:

Wyciągi z orzecha włoskiego używane są do przygotowywania płukanek do włosów (barwią włosy na brązowo) oraz do preparatów ułatwiających opalanie.

Facebook