Masz pytanie?

Podręczne laboratorium, cz. 2

Podręczne laboratorium domowe powinno być przygotowane do pracy w taki sposób, aby w pomieszczeniu móc poruszać się swobodnie, bez obawy o potknięcia lub zawadzanie ubraniem o sprzęty. Pomieszczenie powinno być dobrze doświetlone, powinniśmy też zapewnić sobie dostęp do bieżącej wody oraz kuchenki. Powierzchnia robocza musi być zmywalna - jeśli stół jakim dysponujemy nie zapewnia możliwości zmywania (odkażania), trzeba zaopatrzyć się dodatkowo w jakiś rodzaj podkładki, która będzie dawała takie możliwości, bo w laboratorium, nawet domowym, najważniejsza jest czystość.

Należy zawsze pamiętać o rzeczy podstawowej - każde zanieczyszczenie, jakie w trakcie pracy trafi do tworzonego kosmetyku znajdzie się ostatecznie na skórze w trakcie jego używania, trzeba więc o higienę zadbać w sposób wyjątkowy.

Wszystkie naczynia i narzędzia, przed rozpoczęciem pracy należy (jeśli to możliwe) wygotować albo odkażać preparatami do odkażania, można też użyć do tego spirytusu 70 proc. Najlepsze efekty daje napylanie powierzchni naczyń i narzędzi środkiem odkażającym, znacznie lepsze niż przecieranie ich - jeśli natomiast mają być przecierane, należy używać gazy jałowej (gazików). Odradzamy stosowanie wacików kosmetycznych, waty, chusteczek higienicznych itp. rzeczy, nie zapewniają właściwej jałowości, a na dodatek pozostawią na odkażanych powierzchniach drobne włókna. Wszystkie te czynności powinno się wykonywać w rękawiczkach (patrz cz. 1), z założoną na twarz maseczką ochronną i w czepku na głowie.

Należy zawsze dążyć do wyeliminowania każdej sytuacji, w której jakiekolwiek zanieczyszczenie mogłoby dostać się na powierzchnie robocze, do naczyń lub do używanych substancji.

Aby zwiększyć bezpieczeństwo i czystość bakteriologiczną tworzonych kosmetyków warto kupić niewielką lampę bakteriobójczą, wystarczającą do niewielkich pomieszczeń (koszt około 400 zł.), pamiętając jednak, że jej używanie nie zwalnia z konieczności każdorazowego odkażania naczyń i narzędzi. I ostrzeżenie: używając lampy bakteriobójczej należy zawsze postępować zgodnie z instrukcja jej użytkowania, szczególnie nie wolno przebywać w pomieszczeniu, w którym jest używana kiedy jest włączona. Lampę należy (zgodnie z instrukcją) włączać na czas konieczny do odkażenia pomieszczenia i wyjść, a przed rozpoczęciem pracy wyłączyć lampę.

Przestrzegając rygorystycznie zasad utrzymania higieny wytwarzania kosmetyków znacząco zmniejszymy ryzyko zanieczyszczenia kosmetyku, a w efekcie groźbę jego zepsucia lub ryzyko zakażenia własnej skóry. 

Facebook