Masz pytanie?

Oleje naturalne

Oleje naturalne to oleje otrzymywane z materiału roślinnego – nasion, orzechów, owoców, pestek, kiełków. Charakteryzują się dużą zawartością witamin, minerałów, nasyconych i nienasyconych kwasów tłuszczowych. Mogą być wykorzystywane w kosmetyce naturalnej jako podstawa do produkcji kosmetyków (kremów, serum, odżywek, masek), można je również stosować jako wartościowe dodatki do standardowych kosmetyków drogeryjnych lub samodzielnie – jako kosmetyki jednoskładnikowe do pielęgnacji skóry twarzy i ciała oraz włosów. Pod względem chemicznym oleje czyli tłuszcze roślinne to połączenie trójglicerydów wyższych nasyconych i nienasyconych kwasów tłuszczowych. W zależności od długości łańcucha węglowego oraz ilości nienasyconych wiązań miedzy atomami węgla, oleje roślinne wykazują różne działanie na skórę.

Wśród najważniejszych można wymienić:

  • natłuszczanie warstwy rogowej naskórka,
  • zapobieganie utracie wody z głębszych warstw skóry (ochrona skóry przed wysychaniem, a tym samym poprawa nawilżenia),
  • zmiękczanie skóry,
  • wpływ na prawidłowość przemian metabolicznych w naskórku (m.in. wpływ na produkcję prostaglandyn – substancji odpowiedzialnych za regulację stanów zapalnych),
  • zmniejszenie kruchości naczyń w skórze właściwej.

Oleje roślinne są w ostatnich latach jednym z najcenniejszych i niezwykle efektywnych składników kosmetycznych, doskonale tolerowanym przez różne rodzaje skóry. Sprawdzają się zwłaszcza w przypadku skóry suchej, łuszczącej się, wrażliwej, lecz są także doskonałym remedium np. dla skóry starzejącej się, z widocznymi zmarszczkami, zmagającej się z problemem przebarwień i zmian wynikających z upływu czasu.

Facebook